Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Alp Kaan
Köşe Yazarı
Alp Kaan
 

“GEL VATANDAŞ GEL, GEL…”

Ses tonunu ve şiddetini artık siz ayarlayın… Pazarcı esnafındaki ses renkliliğini biliyorsunuz… Artık üniversiteler için de “pazara çıktılar” diyebilirsiniz… Pek de farkları kalmadı çünkü. Reklama harcadıkları paraya bakarsanız… Yine de müşteri…. Affedersiniz, öğrenci bulmakta zorlanıyorlar… Oysa… Üniversitenin reklama ihtiyacı var mıdır, asıl bunu düşünmek gerek…. İyi okul; kaliteli eğitim, yetkin öğretim üyesi kadrosu hangisinde varsa reklamını kendisi yapar zaten… Hiçbir şeye ihtiyaç duymadan… Bakın en yüksek puanlı üniversitelere… En iyi reklam üniversitenin devreye girmediği reklamdır; öğrencisiyle yapar, fısıltıyla, tavsiyeyle, başarıyla… Ama yerden biten ot gibi her tarafı gerek devlet gerek vakıf üniversitesiyle doldurursanız; hadi devlet olanlar reklamdan uzak da vakıf üniversitelerini pazara indirmiş olursunuz…. “Gel vatandaş gel…” “Gel müşteri gel..” “Gel öğrenci gel..” (!) YÖK, vakıf üniversiteleri ile ilgili 2021 raporunu açıkladı. Vakıf üniversitelerinin kütüphane harcamaları 100 milyon 619 bin iken reklam harcamaları 124 milyon 590 bin olmuş… “Gel bana, iş garantisi…” “Bana gel, ücretsiz yurtdışı..” “Beni unutma staj ve iş deneyimi..” Vaatler hep mezuniyet sonrasına ama eğitim nasıl, donanım nasıl, öğretim üyesi kadron ne, oradan ses yok… Çünkü AR-GE projelerine ayrılan pay inanılmaz derecede düşük. Öğrenci başına düşen kitap sayısı acınacak halde. Ama adı ne, üniversite! Fenerbahçe, İstinye, Yüksek İhtisas, Ayvansaray, Antalya Akev, Esenyurt, Biruni ve başka bazı üniversitelerde öğrenci başına 3 kitap düşüyor. Üsküdar, İstanbul Aydın, Lokman Hekim, Galata, Medipol, Nişantaşı, Yeni Yüzyıl ve başka bazı üniversitelerde kitap sayısı öğrenci başına 2. Bunların içinde, rektörleri her gün kanal kanal gezip her konuda ahkam kesenleri de var. Keşke o rektörler kanallarda saatlerini harcayacaklarına üniversitelerini bu hazin tablodan çıkarma için çaba harcasalar… Ankara Medipol.. Öğrenci başına düşen kitap 1… Ne cafcaflı üniversiteler değil mi?.. Rektörü her gün açık oturum programlarına çıkan üniversite reklamını oradan yapıyor da içi ne kadar dolu, buradan belli işte. Gazetelere sayfa sayfa reklam veren üniversiteleri de ismen biliyorsunuz ister istemez… Ama öğrenci yemiyor! Reklama falan bakmıyor…Kontenjanlar boş kalıyor.. Okan Üniversitesi %67 doldurmuş kontenjanını… Avrasya Üniversitesi %45. İstanbul Gedik %61.  Esenyurt %64. Bununla beraber.. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Ar-Ge için 430 bin, reklam için 1 milyon 23 bin TL; Nişantaşı Ar-Ge için 2 milyon, reklam için 4 milyon; Ankara Medipol Ar-Ge için 0 TL, reklam için 1 milyon TL; İstanbul Ticaret Ar-Ge için 192 bin, reklam için 746 bin TL harcamış… Reklamlara gark olan üniversitelerle yüksek öğretim mi?.. Rakamlar çıplak gerçeği vuruyor yüzlerine; bir ayna tutsalar görecekler!
Ekleme Tarihi: 12 Temmuz 2021 - Pazartesi

“GEL VATANDAŞ GEL, GEL…”

Ses tonunu ve şiddetini artık siz ayarlayın…
Pazarcı esnafındaki ses renkliliğini biliyorsunuz…
Artık üniversiteler için de “pazara çıktılar” diyebilirsiniz…
Pek de farkları kalmadı çünkü.
Reklama harcadıkları paraya bakarsanız…
Yine de müşteri…. Affedersiniz, öğrenci bulmakta zorlanıyorlar…
Oysa…
Üniversitenin reklama ihtiyacı var mıdır, asıl bunu düşünmek gerek….
İyi okul; kaliteli eğitim, yetkin öğretim üyesi kadrosu hangisinde varsa reklamını kendisi yapar zaten…
Hiçbir şeye ihtiyaç duymadan…
Bakın en yüksek puanlı üniversitelere…
En iyi reklam üniversitenin devreye girmediği reklamdır; öğrencisiyle yapar, fısıltıyla, tavsiyeyle, başarıyla…
Ama yerden biten ot gibi her tarafı gerek devlet gerek vakıf üniversitesiyle doldurursanız; hadi devlet olanlar reklamdan uzak da vakıf üniversitelerini pazara indirmiş olursunuz….
“Gel vatandaş gel…”
“Gel müşteri gel..”
“Gel öğrenci gel..” (!)
YÖK, vakıf üniversiteleri ile ilgili 2021 raporunu açıkladı.
Vakıf üniversitelerinin kütüphane harcamaları 100 milyon 619 bin iken reklam harcamaları 124 milyon 590 bin olmuş…
“Gel bana, iş garantisi…”
“Bana gel, ücretsiz yurtdışı..”
“Beni unutma staj ve iş deneyimi..”
Vaatler hep mezuniyet sonrasına ama eğitim nasıl, donanım nasıl, öğretim üyesi kadron ne, oradan ses yok…
Çünkü AR-GE projelerine ayrılan pay inanılmaz derecede düşük.
Öğrenci başına düşen kitap sayısı acınacak halde.
Ama adı ne, üniversite!
Fenerbahçe, İstinye, Yüksek İhtisas, Ayvansaray, Antalya Akev, Esenyurt, Biruni ve başka bazı üniversitelerde öğrenci başına 3 kitap düşüyor.
Üsküdar, İstanbul Aydın, Lokman Hekim, Galata, Medipol, Nişantaşı, Yeni Yüzyıl ve başka bazı üniversitelerde kitap sayısı öğrenci başına 2.
Bunların içinde, rektörleri her gün kanal kanal gezip her konuda ahkam kesenleri de var.
Keşke o rektörler kanallarda saatlerini harcayacaklarına üniversitelerini bu hazin tablodan çıkarma için çaba harcasalar…
Ankara Medipol.. Öğrenci başına düşen kitap 1…
Ne cafcaflı üniversiteler değil mi?..
Rektörü her gün açık oturum programlarına çıkan üniversite reklamını oradan yapıyor da içi ne kadar dolu, buradan belli işte.
Gazetelere sayfa sayfa reklam veren üniversiteleri de ismen biliyorsunuz ister istemez…
Ama öğrenci yemiyor!
Reklama falan bakmıyor…Kontenjanlar boş kalıyor..
Okan Üniversitesi %67 doldurmuş kontenjanını… Avrasya Üniversitesi %45. İstanbul Gedik %61. 
Esenyurt %64.
Bununla beraber.. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Ar-Ge için 430 bin, reklam için 1 milyon 23 bin TL; Nişantaşı Ar-Ge için 2 milyon, reklam için 4 milyon; Ankara Medipol Ar-Ge için 0 TL, reklam için 1 milyon TL; İstanbul Ticaret Ar-Ge için 192 bin, reklam için 746 bin TL harcamış…
Reklamlara gark olan üniversitelerle yüksek öğretim mi?..
Rakamlar çıplak gerçeği vuruyor yüzlerine; bir ayna tutsalar görecekler!

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve balikesirartihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.